FeEL EWoS

 

 

 

 

Italy United Kingdom.svg Croatia.svg Iceland.svg Portugal.svg Spain.svg Turkey.svg

 

 

Magazinler ve makaleler egzersizin bazı hastalıklarda risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olduğunu ve genel hayat kalitesini arttırdığını rapor etmektedir. Fakat, Avrupa nüfusunun alarm verecek derecede hem yetişkinler hem de çocuklardan oluşan önemli bir bölümünün hiç fiziksel aktivite yapmadığı görülmektedir.

Bu proje sosyal ve tıp bilimleri alanlarında çalışan fiziksel aktivite aşığı bir grup araştırmacının ortak çalışmasından doğmuştur. Bizler gençliğimizde spor yaptık, yetişkinler olarak da hala düzenli olarak egzersiz yapıyor yada çeşitli spor aktivitelerine katılıyoruz; kendi tecrübelerimizden ve bilgi kaynaklarından biliyoruz ki spor ve egzersiz hayatımızın önemli bir parçasıdır. Hatta fiziksel aktivite bizler için bir araştırma alanıdır, bu uğurda düzenli fiziksel aktivitenin yararlarını göstermek gençler, yetişkinler ve yaşlılarda egzersizi teşvik edici çalışmalar yapıyoruz. Çünkü kişinin kendi sağlığı için bir şeyler yapması gerekiyor ve bunun için ne geç kaldınız ne de erken.

Bu projeyi yazmaya karar vermemizin amacı, Avrupalı insanların hayatında sağlıklı fiziksel aktivite alışkanlıklarına katkıda bulunmaktı. Bilimsel çalışmaları incelediğimizde, geriye dönüp kendi tecrübelerimize baktığımızda ve çevremizi gözlemlediğimizde fiziksel aktivite açısından Avrupa’daki kötü gidişe dur demenin tek yolu fiziksel aktivitenin erken yaşlarda bir alışkanlık olarak kazandırılması, bu aktivitelerin eğlence ve oyunla birleştirilmesi ve tüm aile bireylerinin katılmasıyla gerçekleşmelidir.

Önerilen bu fikir 6 partner Avrupa ülkesi (İtalya, Portekiz, Türkiye, İzlanda, Hırvatistan ve İspanya) tarafından çok sevildi. Tüm partner organizasyonlar projenin son aşaması olan Avrupa Spor Haftası (EWoS), Aileler Avrupa Spor Haftasında (FeEL EWoS) etkinliklerini düzenlemek için aktif olarak çalıştılar. Projenin adı ve kısaltması proje fikrini çok güzel özetlemektedir. Avrupalı Aileler Spor Haftasını (EWoS) “yaşamalı” ve “hissetmeli”. Avrupa spor Haftası fiziksel aktivitenin önemini vurgulamak için yaşayarak, deneyimleyerek bir kutlama, fiziksel aktivitelere katılırken diğer insanlarla birlikte olma ve spor haftasından sonra da bunu içselleştirme ve fiziksel aktivite alışkanlığını devam ettirmeyi amaçlamaktadır.

Projenin bel kemiğini 6-14 yaşlarında çocukların katıldığı kar amacı gütmeyen Avrupa spor yarışmaları oluşturmaktadır, bu yarışmalar proje ortağı olan 6 ayrı ülkede (İtalya, Portekiz, Türkiye, İzlanda, Hırvatistan ve İspanya) eş zamanlı olarak düzenlenecektir. Proje esnasında 12 bin çocuk Avrupa Spor Haftası amacına uygun materyallerden oluşan seminerlere katılacak ve çok çeşitli spor aktivitelerine uygulayıcı olarak katılacaktır. Hafta sonu gerçekleştirilecek “Aileler spor ve rekreasyon festivaline” aileler katılacaktır ve en az 24 bin kişinin katılması hedeflenmektedir. 180 gönüllü ve Spor Elçilerinin görev alması planlanan aktivitelerin gerçekleşmesini sağlayacak, sağlıklı ve kaliteli yaşamın temelinde egzersizin olması gerektiği vurgunusun yaygınlaşmasını sağlayacaktır.

Internet ve sosyal ağların iyi ve yoğun kullanılarak spor aktivitelerinin gösterilmesi ve düzenli fiziksel aktivitenin faydalarının anlatılması projenin yenilikçi yönlerinden birisidir. Özellikle projenin bir bölümünde uygulanan, projeye katılan 6 ülkeden çocukların katıldıkları spor oyunlarının YouTube ve diğer sosyal network kanallarından yayınlanması ve kaydedilebilmesi aileler ve akrabalar (daha doğrusu tüm dünya) tarafından evde, işte her yerde izlenmesini sağlayacaktır.

Bu proje %80 (€ 267,442) oranında Avrupa Birliği tarafından desteklenmedir. Dolayısıyla geriye kalan %20 (€ 66,856) bütçeyi kısmen yada tamamen destekleyebilecek sponsorlara ihtiyacımız var. Sponsorlar basılı ve dijital dokümanlarda yer alacak, aktivitelerde kullanılacak spor malzemeleri üzerinde basılacak (çocuklara ve gönüllülere verilecek tişörtler dahil), radyo, televizyon ve webde yapılan görüşmeler yayınlanacaktır.

12 bin çocuğun fiziksel aktivite alışkanlıklarını değiştirmek için katkıda bulunacağız, bu çocuklar aileleri ve dünyadaki diğerleri için esin kaynağı olacaktır (altı derece ayrılık teorisi düşünülürse).

Lütfen Avrupa Spor Haftasını “EWoS” “hissedin”, aktif olmak için çabalayın ve tüm dünyanın daha aktif olmasına katkıda bulunun.

Project Partners

 

 

Aggiungi commento


Codice di sicurezza
Aggiorna